Dovdat sápmelažžan. Å kjenne seg som same.

Go sámegiella ii leat ruovttugiella dahje jus bearrašis ii leat olus kulturdovdomearkkat, mo dieđán mun ahte lean sápmelaš? Mo dovdo leat sámisogalaš? Mávssolaš ságastallan ja lihkkus gávdnojit ollu materiála ja iežamet dieđut mat leat doarjjan oahpaheaddjái. Mun sárgon ja dahkken jurddakártta oahppi sániin ja smiehttamušain.

Når samisk ikke er hjemmespråket eller om det er få kulturmarkører i familien, hvordan vet jeg da at jeg er same? Hvordan kjennes det å ha samiske røtter og slekt? Det er en viktig samtale og heldigvis finnes det mye materiale med samiske erfaringer som kan være til støtte for læreren. Jeg tegnet og gjorde et tankekart av elevens ord og gruvlinger.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s